ANA SAYFA
MANTOLAMA
SÖVE NASIL YAPILIR
SÖVE UYGULAMALARI
ISI YALITIM
DIŞ CEPHE MANTOLAMA
DIŞ CEPHE KAPLAMA
BİNA MANTOLAMA
İLETİŞİM
Isı Yalıtım Sistemleri - 0507 200 31 89
söve bayilik En Sık Ziyaret Edilen Sayfalar
En Sık Ziyaret Edilen Kelimeler
ISI YALITIM


- Binaların çatı ve duvarlarına
- Toprak temaslı mahallere
- Katları ayıran döşemelere
- Tesisat boruları ve havalandırma kanallarına
- Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılır.

Isı Yalıtımı iki farklı ortam arasında ısı alış-verişinin engellenmesine denir. Bu genelde özel malzemelerle yapılır örneğin iki duvar arasına yerleştirilen yalıtım malzemeleri ses, ısı vb. yalıtımı yapabilir. Basit bir ısı yalıtımı örneği verirsek bu yanı zamanda günlük hayattaki yeridir, örneğin termoslara bir şey koyduğumuzda bu cismin ısısı uzun süre sabit kalır. Bunun en önemli nedeni termosun iki tabakadan oluşuyor olmasıdır. Bu iki tabaka arasında durgun hava hapsedersen bu hava tabakası yalıtım malzemesi etkisi yapar. Aynı şekilde bunun bir örneğide kar memleketine gittiğimizde belki başka bir yere kar götürmek isteriz. Bunun için bir poşetin içine kar koyarız ve poşeti bağlarız ama o şekilde bırakmayız o bağladığımız poşetide başka bir poşetin içine koyarak o poşetide bağlarız. Bu sayede iki poşet arasındaki durgun hava yalıtım malzemesi yaparak karı dışarının ısısından yalıtır. Olayın mantığı budur...


Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Montalama İzmir; Isı Yalıtımı evlerimizin çatı, döşeme ve dışa bakan tüm duvarlarına ısı geçirmeyen malzeme uygulanmasıyla yapılır. Pencerelerde de özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır. Isı Yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir. Isı Yalıtımının önemli bir unsuru da tesisatların yalıtılmasıdır.


SES YALITIMIMineral Yünler
(camyünü ve taş yünü)
(50 mm kalınlıkta)0.100.600.901.001.000.95
Poliüretan yumuşak köpük
(50 mm kalınlıkta)0.080.270.701.071.051.04
Melamin köpük
(50 mm kalınlıkta)0.150.270.630.911.031.06
Ahşap Yünü0,500,800,900,900,900,90
Akustik Malzeme Ses Yutma Katsayıları


Montalama İzmir; Ses bir ortamda yayılırken, bir engelle karşılaştığında, diğer fiziksel olaylar gibi üç temel biçimde davranır. Sesin bir bölümü karşılaştığı engelden yansır,bir bölümü engel tarafından yutulur, kalanı da engelin diğer tarafına geçer. Dolayısıyla her malzemenin bir ses yutma katsayısı (?) vardır.

Ses Yalıtımı :
Montalama İzmir;  Gelişen teknolojiye paralel olarak yapı elemanlarının hafiflemesiyle gürültü sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple yapı elemanlarının ses ışınları karşısındaki davranışlarını iyi bilmek, sonradan meydana gelecek ve masraflı, telafisi zor durumlarda kalmayı önleyebilir. Yapı elemanları vasıtasıyla iletilen bu seslerin miktarlarını azaltmak için alınan önlemlere “Ses Yalıtımı” denir.

Montalama İzmir;  Yapı elemanlarında sesin iletimi ve yayılımı iki yolla olur :
1. Hava doğuşumlu sesin bir mekandan diğerine iletilmesi
2. Darbe sesinin alıcı mekanda hava doğuşumlu ses olarak yayılması ya da strüktür yoluyla uzak mekanlara taşınarak hava doğuşumlu ses olarak yayılması
Özellikle konut, okul, hastane gibi gürültüye duyarlı yapılar için yapı elemanlarının ses geçiş kaybı değerlerinin belli limitlerde olması gerekmektedir. Yapı akustiği açısından en doğrusu mimari tasarım aşamasında gürültü kontrolünün yapılmasıdır. Mekanların işlevleri ve bu mekanları etkileyen gürültü kaynakları göz önüne alınarak alınabilecek bazı önlemler şu şekildedir :

• Yapının Konumu
- Yapının otoyollardaki trafik gürültüsünden, demiryolu ve havayolu taşıtlarının gürültülerinden etkilenmemesi için yapıları mümkün olduğunca buralara uzak inşa etmek.


- Gürültü kaynağı ile seçilen yerleşim merkezleri arasına doğal tepeler, ağaçlar veya yapay setler oluşturmak.
- Yansımaya sebep olacak bina şekillerinden kaçınmak. (U şeklinde, avlu tipi)
- Mevcut rüzgar ve sıcaklık değişimlerini dikkate almak.
• Yapı içindeki bölme elemanlarının ses yalıtımı
- Yapı elemanlarının yoğunluğunu arttırmak.
- Çift tabakalı duvar uygulaması yapmak.
- Cam alanlarında çift cam, lamine cam uygulaması yapmak.
- Kalın, ağır ve boşluksuz kapılar kullanmak.
Montalama İzmir; Kullanılamıyorsa önlem almak.
- Duvarları delerek geçen havalandırma kanallarından, borulardan ve etrafındaki boşluklarda ses sızıntısını önlemek.
- Darbe sesine karşı yüzer döşeme uygulamaları yapmak (neopren,polietilen, taşyünü döşeme detayları) , esnek tespitli asma tavan uygulamak.


.
Bize Yazin
Adiniz*
Email Adresiniz*
Telefon Numaraniz*
Baslik*
Mesajiniz*


.

ANA SAYFA
MANTOLAMA
SÖVE NASIL YAPILIR
SÖVE UYGULAMALARI
ISI YALITIM
DIŞ CEPHE MANTOLAMA
DIŞ CEPHE KAPLAMA
BİNA MANTOLAMA
İLETİŞİM


Sitemizi bugün 38 kullanici ziyaret etmistir.